Můj první akvarel aneb co vše (ne)potřebuji vědět, než začnu

   Příběh, který se týká mé osoby a vytvoření prvního akvarelového díla bude zřejmě dost podobný s tím vaším, pokud se také chystáte na svoje akvarelové poprvé. Žádný učený z nebe nespadl, jak se říká a tak je potřeba vytvořit si tyto zkušenosti praxí.  Za mě je akvarel jedna z nejzábavnějších forem malby, mám raději štětec než-li tužku a i když se může na první pohled zdát, že jde o složitou techniku a nelze jen tak něco „vygumovat“ ,není třeba se ho bát.

Na začátku byla touha tvořit.

   Kreslení pastelkami nebo tužkou ve mně již nevzbuzovalo patřičné emoce a proto jsem se tedy začala porozhlížet po tom co by mě mohlo bavit a narazila jsem právě na akvarel. Jakožto introvert jsem možnost kurzu v ateliéru zatím zamítla a rozhodla se vyzkoušet ho prostě sama doma. „Vygooglim si co je na to potřeba a hned zítra začnu“ říkala jsem si. To jsem ale lehce narazila.

   Na internetu je toooolik různých informací, návodů a technik!!! Která je ta nejlepší? Technika wet on dry nebo snad wet on wet? Jaké a kolik štětců vlastně potřebuji? To nemůžu kreslit na obyčejný papír? Co je sakra krycí tekutina?

Mé dotazy s každým přečteným článkem nebo shlédnutým videem přibývaly. Pak už jsem se do toho vážně zamotávala. Taky jste ten typ člověka, co když něco dělá, chce to dělat POŘÁDNĚ? Mít načtené VŠECHNY informace a pak teprve jít do akce?

Důležité zjištění: Méně informovanosti je více.

   Uvědomila jsem si, že abyste si ujasnili, který papír, která značka akvarelových barev nebo který štětec je ten nejlepší, musíte to prostě vyzkoušet. Ano určitě i zde platí, že některé značky vyrábějí kvalitnější pomůcky na akvarel a některé zase méně kvalitní. Nicméně existuje jich opravdu mnoho a každému sedí něco jiného. A pokud jste opravdu začátečník, není potřeba kupovat hned „nejlepší nebo „nejdražší“ barvy, důležité je vyzkoušet zda vás to přeci vůbec bude bavit. 

   Shrnu zde tedy několik důležitých bodů, než se na to vrhnete:

  1. Důležitá je touha malovat a učit se novým věcem, ne nejdražší sada barev
  2. Stejně tak jako touhu je však pro začátek potřeba mít:
  • Jakékoliv akvarelové barvy (alespoň 9 odstínů pokud neumíte barvy dobře míchat),
  • Jakýkoliv měkký štětec nebo štětce pro malování na papír,
  • Akvarelový papír, na kterém pustíte uzdu své fantazii,
  •  vodu,
  • paletu nebo talířek na míchání barev

   Zde několik dalších za mě přínosných tipů, o kterých se tolik nepíše, ale udělají velký rozdíl:

1. Před začátkem kreslení si papír, na který budete tvořit oblepte papírovou izolepou aby se papír nekroutil pod návalem vody; tzn. přilepte si ho k desce stolu nebo jiné desce, na které budete malovat

2.Použijte krycí tekutinu na bílá místa, abyste se nemuseli bát, že někde přetáhnete

3.Pokud se moc bojíte prvních tahů předkreslete si výtvor tužkou nebo použijte nějaké omalovánky abyste se s barvami sžili a pochopili jak reagují; popřípadě mrkněte na jedno až dvě základní videa třeba na YouTube

4. Zkoumejte, jak se akvarel chová a jak reaguje na hodně nebo naopak málo vody

5.Nebojte se vrstev (pro rychlejší zasychání můžete použít fén 🙂

adui

   Když píši, ať se nebojíte vrstev, je to jedna z nejdůležitějších rad kterou Vám teď předávám. Myslete na ni až se vám bude zdát, že vaše dílo je možná už hotové, ale „něco“ tomu přeci jen chybí.

   A to je tak nějak vše, žádná věda, že?

   Pokud máte i nadále pocit, že jste se nic nedozvěděli, že opravdu potřebujete VŠECHNY informace (jako já dříve :)) a že k tomu chcete přistupovat seriózně, dám vám tedy ještě několik málo rad. Ale vězte, že zkušenost je k nezaplacení a pokud si 100x přečtete, že papír Canson je nejlepší a vám nakonec prostě vyhovovat nebude, uvědomíte si jaká je to pravda.

   Obecně se tvrdí že syntetické štětce nejsou tak dobré jako přírodní protože nejsou schopny nasát velké množství vody což je žádoucí pro akvarel. Dále je dobré si uvědomit, zda chcete malovat velké plochy nebo detaily, tomu je potřeba přizpůsobit papír. Papír je opravdu jedna z těch nejdůležitějších věcí, které nakonec udělají velký rozdíl. Vyrábí se papír lisovaný za tepla, hodící se na detailnější věci a papír lisovaný za studena, který je pak ideální pro větší nedetailní malby. Pokud máte v plánu více vrstev, vyberte papír s větší gramáží. A v neposlední řadě je ještě je dobré říci, že papír ze 100% bavlny je kvalitnější a má lepší vlastnosti než ten z celulózy. Všechny výše zmíněné lze koupit jednotlivě po kusech nebo v akvarelových blocích.

   Věřím a doufám, že jste si z tohoto článku odnesli vše potřebné! Nakonec přidávám několik zajímavých umělců, kteří mě inspirovali a třeba budou inspirací i vám:

Natalia Nazarian, Anna Mason, Alisaworkshop, Victoria Kagalovska

A na závěr několik mých výtvorů 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *